VS-110RKI40
Mfr.Part #
VS-110RKI40
Package / Case
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Description
SCR 400V 172A TO209AC
Stock
25
In Stock :
25
Product Category :
Thyristors - SCRs
Operating Temperature :
-40°C~140°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Off State :
400V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.57V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
120mA
Hold Current :
200mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
110A
Trigger Device Type :
SCR
Current - Off State (Max) :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Packaging :
Bulk
Package / Case :
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Number of Pins :
4
Published :
2009
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
RMS Current (Irms) :
172A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2080A 2180A
SCR Type :
Standard Recovery
Mount :
Chassis, Stud
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
VS-110RKI40
Vishay VS-110RKI40
SCR Standard Recovery -40°C~140°C 1.57V-On State (Vtm) (Max) 20mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AC, TO-94-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-110RKI40 Overview
The RMS current is a measure of the average strength of the current, disregarding its direction. Its RMS current (Irms) is 172A ohms.Repetitive reverse voltage is the maximum voltage the diode can withstand in reverse-bias mode, and for this device, the maximum repetitive reverse voltage (Vrrm) is 400V.During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 200mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.
VS-110RKI40 Features
its RMS current (Irms) is 172A
its current can be 200mA