VS-10WQ045FNTRRHM3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-10WQ045FNTRRHM3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10MA DPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
630mV @ 10A
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) :
10mA
Package / Case :
Capacitance @ Vr, F :
760pF @ 5V 1MHz
Average Rectified Current :
10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Diode Type :
Schottky
Mount :
Surface Mount
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
D-PAK (TO-252AA)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Vishay VS-10WQ045FNTRRHM3
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 630mV @ 10A -40°C~175°C 1mA @ 100V Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
VS-10WQ045FNTRRHM3 Overview
In this device, there is an average rectified current of 10mA volts.
VS-10WQ045FNTRRHM3 Features
an average rectified current of 10mA volts
VS-10WQ045FNTRRHM3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10WQ045FNTRRHM3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB