VS-10TQ045SPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-10TQ045SPBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Length :
10.668mm
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
810A
Peak Reverse Current :
800μA
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Width :
4.826mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 45V
Natural Thermal Resistance :
0.5 °C/W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
10TQ045
Capacitance @ Vr, F :
900pF @ 5V 1MHz
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Pbfree Code :
yes
Height :
11.303mm
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
3
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
Diode Type :
Schottky
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Application :
High Power
Average Rectified Current :
10A
Factory Lead Time :
11 Weeks
Element Configuration :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.05kA
Case Connection :
CATHODE
Forward Voltage :
700mV
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
HTS Code :
Max Operating Temperature :
175°C
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Forward Current :
10A
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Number of Elements :
1
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Number of Phases :
1
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VS-10TQ045SPBF
Vishay VS-10TQ045SPBF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 10A -55°C~175°C 2mA @ 45V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-10TQ045SPBF Overview
There is an average rectified current of 10A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 10A.Thermal resistance is a heat property and a measurement of a temperature difference by which an object or material resists a heat flow, and its natural thermal resistance is 0.5 °C/W.In the datasheets, the peak reverse is 800μA, as indicated by the data chart.Breakdown voltage is a parameter of a diode that defines the largest reverse voltage that can be applied without causing an exponential increase in the leakage current in the diode, and its breakdown voltage is 45V.
VS-10TQ045SPBF Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 800μA
the breakdown voltage of a diode is 45V
VS-10TQ045SPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10TQ045SPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB