VS-10TQ035STRLPBF
Mfr.Part #
VS-10TQ035STRLPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 10A D2PAK
Average Rectified Current :
10A
HTS Code :
Number of Pins :
3
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
3
Case Connection :
CATHODE
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Surface Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
35V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Peak Reverse Current :
2mA
Base Part Number :
10TQ035
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 35V
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Schottky
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Forward Current :
10A
Application :
High Power
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Element Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Capacitance @ Vr, F :
900pF @ 5V 1MHz
Package / Case :
Number of Phases :
1
Number of Terminations :
2
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.05kA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Factory Lead Time :
11 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Max Surge Current :
1.05kA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 10A
Datasheets
VS-10TQ035STRLPBF
Vishay VS-10TQ035STRLPBF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 10A -55°C~175°C 2mA @ 35V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-10TQ035STRLPBF Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 2mA volts.As a result, this device has a rectified current of 10A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 10A.There is no maximum value for 1.05kA surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 2mA.
VS-10TQ035STRLPBF Features
a maximal reverse leakage current of 2mA volts
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 2mA
VS-10TQ035STRLPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10TQ035STRLPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB