VS-10MQ040NPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-10MQ040NPBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A SMA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Base Part Number :
10MQ040
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
120A
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540mV @ 1A
Packaging :
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 40V
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Average Rectified Current :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
120A
Peak Reverse Current :
500μA
Height :
2.2352mm
Forward Current :
2.1A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Forward Voltage :
620mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
120A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Length :
4.5974mm
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Natural Thermal Resistance :
80 °C/W
Width :
2.8956mm
Supplier Device Package :
SMA
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VS-10MQ040NPBF
Vishay VS-10MQ040NPBF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540mV @ 1A -55°C~150°C 500μA @ 40V Bulk DO-214AC, SMA Surface Mount
VS-10MQ040NPBF Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 500μA volts.As a result, this device has a rectified current of 1.5A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 2.1A.As a measure of resistance to heat flow, thermal resistance measures the temperature difference at which a material or object resists a heat flow. The natural thermal resistance is 80 °C/W.There is no maximum value for 120A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 500μA.
VS-10MQ040NPBF Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 1.5A volts
the peak reverse is 500μA
VS-10MQ040NPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10MQ040NPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB