VS-10ETS12THM3
Mfr.Part #
VS-10ETS12THM3
Package / Case
TO-220-2
Description
RECTIFIER DIODE 10A 1200V TO-220
Stock
875
In Stock :
875
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mounting Type :
Through Hole
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1200V
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Package / Case :
TO-220-2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Datasheets
VS-10ETS12THM3
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 1200V TO-220-2 Through Hole
VS-10ETS12THM3 Overview
VS-10ETS12THM3 Features
VS-10ETS12THM3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10ETS12THM3 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB