VS-10ETS12SLHM3
Mfr.Part #
VS-10ETS12SLHM3
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODES - D2PAK-E3
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Package / Case :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1200V
Datasheets
VS-10ETS12SLHM3
Vishay VS-10ETS12SLHM3
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 1200V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-10ETS12SLHM3 Overview
VS-10ETS12SLHM3 Features
VS-10ETS12SLHM3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10ETS12SLHM3 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB