VS-10ETS08STRRPBF
Mfr.Part #
VS-10ETS08STRRPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A TO263AB
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 800V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800V
Element Configuration :
Common Anode
Reverse Voltage :
800V
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Average Rectified Current :
10A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
TO-263AB (D2PAK)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
900V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Peak Reverse Current :
50μA
Forward Current :
10A
Max Surge Current :
200A
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VS-10ETS08STRRPBF
Vishay VS-10ETS08STRRPBF
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 500μA @ 800V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-10ETS08STRRPBF Overview
The reverse voltage should be 800V.In this device, there is an average rectified current of 10A volts.Forward current may not exceed 10A.This is the maximum amount of 200A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 50μA.
VS-10ETS08STRRPBF Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50μA
VS-10ETS08STRRPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10ETS08STRRPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB