VS-10ETS08STRL-M3
Mfr.Part #
VS-10ETS08STRL-M3
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A D2PAK
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Reverse Current :
50μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 800V
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Width :
9.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
Average Rectified Current :
10A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Diode Type :
Standard
HTS Code :
Number of Elements :
1
Application :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Gull wing
Length :
10.67mm
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Height :
4.83mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Element Configuration :
Single
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
200A
Case Connection :
CATHODE
Mount :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
10A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2009
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VS-10ETS08STRL-M3
Vishay VS-10ETS08STRL-M3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 800V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-10ETS08STRL-M3 Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 10A is allowed.The datasheets show a peak reverse of 50μA, as shown in the data chart.
VS-10ETS08STRL-M3 Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50μA
VS-10ETS08STRL-M3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10ETS08STRL-M3 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB