VS-10ETF12THM3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-10ETF12THM3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RECTIFIER DIODE 10A 1200V TO-220
Stock
274
In Stock :
274
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1200V
Supplier Device Package :
TO-220AC
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33V @ 10A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Package / Case :
TO-220-2
Reverse Recovery Time :
310ns
Datasheets
VS-10ETF12THM3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 1200V TO-220-2 Through Hole
VS-10ETF12THM3 Overview
VS-10ETF12THM3 Features
VS-10ETF12THM3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10ETF12THM3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB