VS-10ETF12FP-M3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-10ETF12FP-M3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220FP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tube
Published :
HTS Code :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, UL APPROVED
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
2
Reverse Current-Max :
100μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Number of Phases :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reverse Recovery Time :
310 ns
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Average Rectified Current :
10A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Number of Elements :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
140A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33V @ 10A
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1000V
Datasheets
VS-10ETF12FP-M3
Vishay VS-10ETF12FP-M3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 1000V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
VS-10ETF12FP-M3 Overview
Devices like this have an average rectified current of 10A volts.When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 100μA.
VS-10ETF12FP-M3 Features
an average rectified current of 10A volts
A maximum reverse current of 100μA
VS-10ETF12FP-M3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10ETF12FP-M3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB