VRS0402KR140161N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VRS0402KR140161N
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 18V 20A 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Varistor Voltage :
18V
Energy Absorbing Capacity-Max :
0.05 J
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
25 Weeks
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Surge Current :
20A
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Varistor Voltage (Max) :
19.8V
Varistor Voltage (Min) :
16.2V
Published :
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Maximum DC Volts :
14V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Circuits :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
96pF @ 1MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA