VP5-1200TR-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VP5-1200TR-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
PULSE XFMR 76.8UH SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Switching Converter, SMPS Transformers
Terminal Shape :
Gull wing
Number of Functions :
1
Number of Coils :
6
Tolerance :
30%
Height Seated (Max) :
0.425 10.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Core Material :
Ferrite
Number of Pins :
12
Shielding :
No
Packing Method :
TR
ET (Volt-Time) :
65.6VμS
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
2.08A
Pbfree Code :
yes
Published :
Number of Terminations :
12
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Weight :
18.143695g
Package / Case :
Nonstandard
Inductance - Series :
285.84 μH
Depth :
28.5mm
DC Resistance (DCR) :
47mOhm
Military Standard :
Not
Transformer Type :
GENERAL PURPOSE
Inductance :
76.8μH
Case/Size Code :
Resistance :
47mOhm
Lead Free :
Lead Free
Inductance - Parallel :
7.94 µH
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
200mA
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:1
Mounting Type :
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
2.08A
Series :
VERSA-PAC®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.827Lx1.122W 21.00mmx28.50mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Test Frequency :
1MHz
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
10.795mm
Construction :
Chip
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Current :
1.41A