VO3150A-X007T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VO3150A-X007T
Manufacturer
Vishay
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
OPTOISO 5.3KV 1CH GATE DRVR 8SMD
Stock
576
In Stock :
576
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Isolators - Gate Drivers
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
400ns, 400ns
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Mounting Type :
Surface Mount
High Side Driver :
No
Terminal Pitch :
2.54mm
Rise / Fall Time (Typ) :
100ns 100ns
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Functions :
1
Direction :
Unidirectional
Published :
1995
Current - Output High, Low :
500mA 500mA
Turn On Time :
0.4 μs
Supply Voltage-Max (Vsup) :
32V
Output Current :
500mA
Number of Terminations :
8
Output Peak Current Limit-Nom :
0.5A
Turn On Delay Time :
400 ns
Max Output Voltage :
500mV
Max Output Current :
500mA
Approval Agency :
cUR, UR
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Height Seated (Max) :
4.6mm
Max Power Dissipation :
295mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface IC Type :
BUFFER OR INVERTER BASED IGBT/MOSFET DRIVER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Channels :
1
Fall Time (Typ) :
100 ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.3V
Input Current :
16mA
Number of Pins :
8
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output Supply :
15V~32V
Pin Count :
Propagation Delay :
400 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reverse Voltage (DC) :
5V
Common Mode Transient Immunity (Min) :
25kV/μs
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Forward Current :
25mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pulse Width Distortion (PWD) :
200 ns
Package / Case :
8-SMD, Gull Wing
Rise Time :
100ns
Output Voltage :
200mV
Mount :
Surface Mount
Length :
9.77mm