VMMK-3603-TR2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VMMK-3603-TR2G
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
IC RF AMP WIMAX 1GHZ-6GHZ 0402
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
RF Amplifiers
Frequency :
1GHz~6GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Supplier Device Package :
Gain :
16.8dB
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Noise Figure :
1.5dB
Test Frequency :
5GHz
Operating Supply Current :
36mA
Current - Supply :
36mA
Mounting Type :
Surface Mount
RF Type :
WiMax, WLAN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Supply :
5V
Datasheets
VMMK-3603-TR2G
Broadcom VMMK-3603-TR2G
16.8dB WiMax, WLAN Tape & Reel (TR) 1GHz~6GHz 5V 1.5dB 36mA Surface Mount
VMMK-3603-TR2G Overview
WiMax, WLAN RF Type from the RF Amplifier.Advanced RF Amp' packaging Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability.Packed in 0402 (1005 Metric), the RF power Amplifier is convenient for shipping overseas.It is recommended to mount Amplifiers RF in the way of Surface Mount.The Amplifiers RF can supply 5V voltage.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 36mA.Supplied with 36mA RF Amplifiers' current.
VMMK-3603-TR2G Features
RF Type WiMax, WLAN
5V voltage
36mA current