VM2375500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM2375500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
0.197 5.00mm
Plug Wire Entry :
180°
Number of Levels :
1
Series :
VM
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Positions :
23
Contact Mating Finish :
Tin
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - UL :
20A
Wire Strip Length :
8-9mm
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Screw Size :
M2.5
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Voltage - UL :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Green
Contact Material :
Copper
Datasheets
VM2375500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM2375500000G Overview
VM2375500000G Features
VM series
VM2375500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM2375500000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM