VLS252012HBX-1R0M
Mfr.Part #
VLS252012HBX-1R0M
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 1UH 3A 56 MOHM SMD
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Current Rating (Amps) :
3.4A
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Shielding :
Shielded
Composition :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
VLS-HBX-1
Material - Core :
Metal
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Current - Saturation :
3A
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
10 Weeks
RMS Current (Irms) :
3.53A
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Inductance Tolerance :
20%
Length :
2.4892mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
3.4A
Inductance :
1μH
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Test Frequency :
1MHz
Width :
2.0066mm
DC Resistance (DCR) :
56mOhm Max
Datasheets
VLS252012HBX-1R0M
TDK Corporation VLS252012HBX-1R0M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD