VLS252010HBX-2R2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VLS252010HBX-2R2M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.76A 120MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Metal
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
ECCN Code :
EAR99
Type :
Wirewound
RMS Current (Irms) :
2.07A
Current Rating :
1.76A
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Case Code (Metric) :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, 7 INCH
Shielding :
yes
Current - Saturation :
2.3A
Tolerance :
±20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
1MHz
Inductance Tolerance :
20%
Inductance :
2.2μH
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Number of Functions :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Series :
VLS-HBX-1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Published :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Datasheets
VLS252010HBX-2R2M
TDK Corporation VLS252010HBX-2R2M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD