VLS201612HBX-2R2M-1
Mfr.Part #
VLS201612HBX-2R2M-1
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 2.2UH 1.85A 137MOHM SM
Fixed Inductors
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Material - Core :
Metal
Type :
Wirewound
Test Frequency :
1MHz
Series :
VLS-HBX-1
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Current Rating :
1.85A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Inductance Tolerance :
20%
Shielding :
yes
Published :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Rated Current-Max :
1.67A
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Inductance :
2.2μH
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Saturation :
1.67A
Mount :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lead Free :
Lead Free
RMS Current (Irms) :
1.97A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
DC Resistance (DCR) :
137mOhm Max
Datasheets
VLS201612HBX-2R2M-1
TDK Corporation VLS201612HBX-2R2M-1
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD