VLS201612ET-1R5N
Mfr.Part #
VLS201612ET-1R5N
Description
FIXED IND 1.5UH 1.2A 159MOHM SMD
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Max DC Current :
1.3A
Test Frequency :
1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Published :
Current Rating :
1.2A
Inductance :
1.5μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Tolerance :
30%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Packing Method :
TR
Number of Functions :
1
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Military Standard :
Not
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
159mOhm Max
Mount :
Surface Mount
Height :
1.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.7mm
Series :
VLS
Shielding :
yes
RMS Current (Irms) :
1.25A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Termination :
SMD/SMT
Case/Size Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±30%
Datasheets
VLS201612ET-1R5N
TDK Corporation VLS201612ET-1R5N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD