VLS201612CX-150M
Mfr.Part #
VLS201612CX-150M
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 15UH 590MA 913MOHM SMD
Fixed Inductors
Test Frequency :
1MHz
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Saturation :
490mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
590mA
Termination :
SMD/SMT
Type :
Wirewound
Height :
1.2mm
Series :
VLS-CX
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Inductance Tolerance :
20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lifecycle Status :
EOL ANNOUNCED (Last Updated: 2 months ago)
Published :
DC Resistance (DCR) :
913mOhm Max
Max DC Current :
690mA
Inductance :
15μH
Mounting Type :
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
690mA
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Datasheets
VLS201612CX-150M
TDK Corporation VLS201612CX-150M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD