VLS2012ET-1R0N
Mfr.Part #
VLS2012ET-1R0N
Description
FIXED IND 1UH 1.45A 86 MOHM SMD
Stock
16
In Stock :
16
Fixed Inductors
Test Frequency :
1MHz
Size / Dimension :
0.079Lx0.079W 2.00mmx2.00mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
1.2mm
RMS Current (Irms) :
1.65A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Tolerance :
30%
Tolerance :
±30%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Wirewound
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 weeks ago)
Current Rating :
1.45A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
0808
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Published :
2013
Inductance :
1μH
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
yes
Core Material :
Ferrite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
DC Resistance (DCR) :
86mOhm Max
Max DC Current :
1.65A
Number of Terminations :
2
Series :
VLS
EAR99
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VLS2012ET-1R0N
TDK Corporation VLS2012ET-1R0N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD