VLMS30K1L2-GS18
Mfr.Part #
VLMS30K1L2-GS18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
LED RED CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Series :
VLM.3
Height :
1.85mm
Number of Terminations :
2
Lens Size :
2.40mm Dia
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Power Rating :
40mW
Forward Current :
2mA
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of LEDs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Viewing Angle :
120°
Max Operating Temperature :
100°C
Configuration :
Standard
Lens Transparency :
Clear
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Color :
Red
Base Part Number :
VLM30
Wavelength - Dominant :
630nm
Luminous Intensity :
13 mcd
Reverse Voltage-Max :
6V
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.8V
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Lens Style :
Round with Flat Top
Millicandela Rating :
13mcd
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
3.00mm Lx2.80mm W