VLMG21J2L1-GS08
Mfr.Part #
VLMG21J2L1-GS08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
LED GREEN CLEAR SMD MINILED SMD
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Max Operating Temperature :
100°C
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Millicandela Rating :
10mcd
Power Rating :
95mW
Min Operating Temperature :
-40°C
Lens Transparency :
Clear
Number of Pins :
2
Series :
MiniLED
Lens Size :
1.50mmx0.90mm
Wavelength - Peak :
565nm
Base Part Number :
VLM21
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.4mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
1.4mm
Viewing Angle :
120°
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
Tape and Reel
Factory Lead Time :
7 Weeks
Power Dissipation :
95mW
Size / Dimension :
2.20mm Lx1.40mm W
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
10mA
Color :
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Shape :
RECTANGULAR
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
JESD-609 Code :
e3
Luminous Intensity :
14 mcd
Published :
2014
Configuration :
Standard
Additional Feature :
SUPPORTS INFRARED
Number of Functions :
1
Reverse Voltage :
15V