VLF302512MT-6R8M
Mfr.Part #
VLF302512MT-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 1.21A 194MOHM SM
Stock
984
In Stock :
984
Fixed Inductors
Packing Method :
TR
Max DC Current :
780mA
Inductor Application :
DC-DC Converter
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
RMS Current (Irms) :
1.21A
Published :
2013
Tolerance :
±20%
Depth :
2.7mm
Current Rating :
780mA
Test Frequency :
1MHz
Ferrite
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
6.8μH
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
194mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Inductance Tolerance :
20%
Case/Size Code :
1210
Pbfree Code :
yes
Series :
VLF-MT
Size / Dimension :
0.118Lx0.098W 3.00mmx2.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
1mm
Current - Saturation :
840mA
Lifecycle Status :
EOL ANNOUNCED (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Datasheets
VLF302512MT-6R8M
TDK Corporation VLF302512MT-6R8M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD