VLF3014AT-6R8MR72
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VLF3014AT-6R8MR72
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 720MA 310MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Resistance :
270mOhm
Current Rating :
720mA
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Max DC Current :
720mA
Size / Dimension :
0.110Lx0.102W 2.80mmx2.60mm
Case/Size Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
310mOhm Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation :
1A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Series :
VLF
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.4mm
Shielding :
Shielded
Termination :
SMD/SMT
Test Frequency :
100kHz
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
6.8μH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Depth :
2.8mm
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VLF3014AT-6R8MR72
TDK Corporation VLF3014AT-6R8MR72
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD