VLF10040T-101M1R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VLF10040T-101M1R2
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 1.2A 248MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
100kHz
Packing Method :
TR
Depth :
10.1mm
Inductance :
100μH
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Nonstandard
HTS Code :
Resistance :
248mOhm
Tolerance :
±20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
248mOhm Max
DC Current :
1.2A
Series :
VLF
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Current Rating :
1.2A
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Published :
Max DC Current :
1.2A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Ferrite
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
4mm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Shielding :
Shielded
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Case/Size Code :
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.394Lx0.382W 10.00mmx9.70mm
Datasheets
VLF10040T-101M1R2
TDK Corporation VLF10040T-101M1R2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD