VLCF4024T-150MR80-2
Mfr.Part #
VLCF4024T-150MR80-2
Description
FIXED IND 15UH 800MA 198MOHM SMD
Stock
522
In Stock :
522
Size / Dimension :
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2004
Depth :
4.1mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
1616
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Max DC Current :
800mA
Packing Method :
TR
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Inductance :
15μH
RMS Current (Irms) :
1.05A
Tolerance :
±20%
Series :
VLCF
Current Rating :
800mA
Height :
2.4mm
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
DC Resistance (DCR) :
198mOhm Max
DC Current :
800mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Test Frequency :
100kHz
Material - Core :
Ferrite
Inductance Tolerance :
20%
TDK Corporation VLCF4024T-150MR80-2
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD