VLC6045T-2R2N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VLC6045T-2R2N
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 17 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
4.5mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
5.5A
Pbfree Code :
yes
Published :
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
5.5A
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
VLC
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Inductance :
2.2μH
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±30%
Test Frequency :
100kHz
Depth :
6.2mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Type :
Wirewound
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
DC Resistance (DCR) :
17mOhm Max
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Nonstandard
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Datasheets
VLC6045T-2R2N
TDK Corporation VLC6045T-2R2N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD