VL2013500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VL2013500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Termination Style :
Solder
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Contact Material :
Copper
Positions Per Level :
10
Current - UL :
8A
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Header Orientation :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.138 3.50mm
Number of Levels :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Height :
0.866 22.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
VL
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Voltage - UL :
300V
Datasheets
VL2013500000G
Bulk 0.138 3.50mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) VL Thermoplastic Tin Copper
VL2013500000G Overview
VL2013500000G Features
VL series
VL2013500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VL2013500000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM