VL1871500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VL1871500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Termination Style :
Solder
Positions Per Level :
9
Contact Tail Length :
0.154 3.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Levels :
2
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Material :
Brass
Header Orientation :
Vertical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
0.197 5.00mm
Series :
VL
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Insulation Height :
0.866 22.00mm
Current - UL :
20A
Voltage - UL :
300V
Datasheets
VL1871500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) VL Thermoplastic Tin Brass
VL1871500000G Overview
VL1871500000G Features
VL series
VL1871500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VL1871500000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM