VL12B1500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VL12B1500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 2.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
VL
Housing Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.098 2.50mm
Termination Style :
Solder
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
12
Header Orientation :
Vertical
Number of Levels :
2
Contact Mating Finish :
Tin
Insulation Height :
0.689 17.50mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current - UL :
4A
Color :
Green
Voltage - UL :
125V
Positions Per Level :
6
Datasheets
VL12B1500000G
Bulk 0.098 2.50mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) VL Thermoplastic Tin Copper
VL12B1500000G Overview
VL12B1500000G Features
VL series
VL12B1500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VL12B1500000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM