VKP681MCQEF0KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VKP681MCQEF0KR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
8mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Depth :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Safety
HTS Code :
Multilayer :
No
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Straight
Series :
VKP
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
760V
Mounting Type :
Through Hole
Composition :
Ceramic
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Capacitance :
680pF
Voltage - Rated :
760VAC
Temperature Coefficient :
Y5U E
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
12.5mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
K4000
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Disc
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ratings :
X1, Y1
Termination :
Radial
Size Code :
Datasheets
VKP681MCQEF0KR
Vishay VKP681MCQEF0KR
VKP 680pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
VKP681MCQEF0KR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.315Dia 8.00mm.This component operates at 760V rated (AC) voltage (URac).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.12.5mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VKP681MCQEF0KR Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 760V