VK1671500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VK1671500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 45DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Series :
VK
Current - UL :
15A
Header Orientation :
45°
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - UL :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.197 5.00mm
Contact Tail Length :
0.161 4.10mm
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Solder
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Height :
0.571 14.50mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Levels :
1
Color :
Green
Datasheets
VK1671500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) VK Thermoplastic Tin Copper
VK1671500000G Overview
VK1671500000G Features
VK series
VK1671500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VK1671500000G Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM