VK0471500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VK0471500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Termination Style :
Solder
Insulation Height :
0.571 14.50mm
Number of Levels :
1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Tail Length :
0.161 4.10mm
Packaging :
Bulk
Header Orientation :
45°
Pitch :
0.197 5.00mm
Number of Positions :
4
Color :
Green
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Housing Material :
Thermoplastic Resin
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Mating Finish :
Tin
Current - UL :
15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
VK0471500000G
Amphenol Anytek VK0471500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 30-500 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
VK0471500000G Overview
VK0471500000G Features
30-500 series
VK0471500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VK0471500000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM