VK0271500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VK0271500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 45DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
15A
Voltage - UL :
300V
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Pitch :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Green
Housing Material :
Thermoplastic Resin
Number of Positions :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.571 14.50mm
Contact Tail Length :
0.161 4.10mm
Number of Levels :
1
Header Orientation :
45°
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Packaging :
Bulk
Contact Mating Finish :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Solder
Datasheets
VK0271500000G
Amphenol Anytek VK0271500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 30-500 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
VK0271500000G Overview
VK0271500000G Features
30-500 series
VK0271500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VK0271500000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM