VJ2225Y823JXGAT
Mfr.Part #
VJ2225Y823JXGAT
Description
CAP CER 0.082UF 1KV X7R 2225
Capacitance :
0.082µF
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Size / Dimension :
0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm
Length :
5.59mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Published :
Depth :
6.35mm
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ2225Y823JXGAT
VJ 0.082μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
VJ2225Y823JXGAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
VJ2225Y823JXGAT Features
a size/dimension of 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV