VJ2225Y683KXGAT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ2225Y683KXGAT00
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 2225
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Thickness :
2.1844mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
1kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Case Code (Metric) :
Series :
VJ
Capacitance :
0.068μF
Size / Dimension :
0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ2225Y683KXGAT00
Vishay / Vitramon VJ2225Y683KXGAT00
VJ 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
VJ2225Y683KXGAT00 Overview
Ceramic capacitor is 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
VJ2225Y683KXGAT00 Features
a size/dimension of 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV