VJ2225Y563KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ2225Y563KBGAT4X
Description
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2225
Series :
VJ OMD
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Length :
5.7404mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
Tolerance :
±10%
Width :
6.35mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.056μF
Thickness :
2.1844mm
Datasheets
VJ2225Y563KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ2225Y563KBGAT4X
VJ OMD 0.056μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
VJ2225Y563KBGAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
VJ2225Y563KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV