VJ2225Y474KXAAT
Mfr.Part #
VJ2225Y474KXAAT
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Depth :
6.35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm
Length :
5.59mm
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
2.18mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.47µF
Tolerance :
±10%
Series :
VJ
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Datasheets
VJ2225Y474KXAAT
VJ 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
VJ2225Y474KXAAT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
VJ2225Y474KXAAT Features
a size/dimension of 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V