VJ2225Y474KBBAT4X
Mfr.Part #
VJ2225Y474KBBAT4X
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 2225
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Surface Mount
Height :
2.18mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
6.35mm
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Published :
Capacitance :
0.47µF
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V
Length :
5.7404mm
Thickness :
2.1844mm
Series :
VJ OMD
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Datasheets
VJ2225Y474KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ2225Y474KBBAT4X
VJ OMD 0.47μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
VJ2225Y474KBBAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ2225Y474KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V