VJ2225Y223JBLAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ2225Y223JBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R 2225
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness :
2.1844mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Voltage - Rated DC :
630V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VJ OMD
Published :
Voltage - Rated :
630V
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.022µF
Size / Dimension :
0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
Length :
5.7404mm
Width :
6.35mm
Datasheets
VJ2225Y223JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ2225Y223JBLAT4X
VJ OMD 0.022μF 630V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
VJ2225Y223JBLAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 630V is required to operate this capacitor.
VJ2225Y223JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V