VJ2225Y185JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ2225Y185JBBAT4X
Description
CAP CER 1.8UF 100V X7R 2225
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Capacitance :
1.8μF
Size / Dimension :
0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Thickness :
2.1844mm
Length :
5.7404mm
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric :
X7R
Width :
6.35mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
VJ2225Y185JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ2225Y185JBBAT4X
VJ OMD 1.8μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
VJ2225Y185JBBAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
VJ2225Y185JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V