VJ2225Y105KXBAT
Mfr.Part #
VJ2225Y105KXBAT
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 2225
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm
Contact Plating :
Tin
Length :
5.59mm
Capacitance :
1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
6.35mm
Height :
2.18mm
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Series :
VJ
Temperature Coefficient :
X7R
REACH SVHC :
Unknown
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Width :
6.35mm
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X7R
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ2225Y105KXBAT
VJ 1μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
VJ2225Y105KXBAT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
VJ2225Y105KXBAT Features
a size/dimension of 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V