VJ2225A271KBCAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ2225A271KBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 200V NP0 2225
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
Capacitance :
270pF
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Length :
5.7404mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Width :
6.35mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Voltage - Rated :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
Series :
VJ OMD
Thickness :
2.1844mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
VJ2225A271KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ2225A271KBCAT4X
VJ OMD 270pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
VJ2225A271KBCAT4X Overview
Programs on this device are of 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
VJ2225A271KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.250W 5.74mmx6.35mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V