VJ2220Y563KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ2220Y563KBCAT4X
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 0.056UF 200V X7R 2220
Capacitance :
0.056μF
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
2.1844mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
5.08mm
Size / Dimension :
0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
Length :
5.7404mm
Voltage - Rated DC :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ2220Y563KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ2220Y563KBCAT4X
VJ OMD 0.056μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
VJ2220Y563KBCAT4X Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 200V, it can operate.
VJ2220Y563KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V