VJ2220Y474KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ2220Y474KBCAT4X
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 200V X7R 2220
Capacitance :
0.47µF
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.1844mm
Length :
5.7404mm
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
5.08mm
Voltage - Rated DC :
200V
Applications :
Boardflex Sensitive
Published :
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
Datasheets
VJ2220Y474KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ2220Y474KBCAT4X
VJ OMD 0.47μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
VJ2220Y474KBCAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 200V allows it to function.
VJ2220Y474KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V