VJ2220Y474JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ2220Y474JBAAT4X
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
Thickness :
2.1844mm
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Size / Dimension :
0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Published :
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.47µF
Length :
5.7404mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ2220Y474JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ2220Y474JBAAT4X
VJ OMD 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
VJ2220Y474JBAAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
VJ2220Y474JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V