VJ2220Y183KBBAT4X
Mfr.Part #
VJ2220Y183KBBAT4X
Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 2220
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Width :
5.08mm
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
100V
Thickness :
2.1844mm
Capacitance :
0.018μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
5.7404mm
Size / Dimension :
0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
Datasheets
VJ2220Y183KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ2220Y183KBBAT4X
VJ OMD 0.018μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
VJ2220Y183KBBAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ2220Y183KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V