VJ2220Y183JBCAT4X
Mfr.Part #
VJ2220Y183JBCAT4X
Description
CAP CER 0.018UF 200V X7R 2220
Size / Dimension :
0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
5.7404mm
Thickness :
2.1844mm
Capacitance :
0.018μF
Tolerance :
±5%
Width :
5.08mm
Soft Termination, High Voltage
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
VJ2220Y183JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ2220Y183JBCAT4X
VJ OMD 0.018μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
VJ2220Y183JBCAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
VJ2220Y183JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.226Lx0.200W 5.74mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V